Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Македонија може да почне преговори

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Македонија...

РЕГИОН

СВЕТ

ТЕХНОЛОГИА

Google ќе прекине со продажба на Pixel 3 од вторник!

Со претставувањето на новата Pixel 4 серија, Google ќе се збогува со постарите модели. Pixel 2 беше следбеник на...

ЗДРАВЈЕ

Како да си ја зачувате кожата млада и да не изгледате...

И покрај строгиот режим на нега, сепак постои можност вашата кожа да започне да ја губи еластичноста и да стане многу сува....

РЕКЛАМИ

2,548FansLike
4FollowersFollow
1,770SubscribersSubscribe
- Advertisement -

КОЛУМНИ

Револуција што тече

Еден од најголемите анархистички теоретичари, Михаил Бакунин, во своето дело „Револуционерен катехизам“ (1866 г.), дефинирајќи го моралниот лик на револуционерот, ќе напише:

Мистификацијата на датумот

ЗДРАВКО САВЕСКИ Датумот. Датумот. ДАТУМОТ! Во исчекување сме дали ќе го добиеме тој светол, па и свет Датум кој...

Два лути камења

Два лути камења не мелат брашно! Тоа го кажува народната мудрост. Буквално во рамки на таа мудрост лежи и последното премрежие кое...

Злоупотреба на правото

Љубомир Д. Фрчкоски Не секој што излегува на предна врата е во право и не секој што бега на...

КУЛТУРА

Книжевна средба во ДПМ за еден век од раѓањето на Димитар Митрев

Сто години од раѓањето на академик Димитар Митрев (14 октомври 1919 – 24 февруари 1976), еден од основоположниците на македонската книжевна...

Овации за филмот „Светлина“ на „Џифони Македонија“ , гостување на бендот „Дупер“

Огромна поддршка добија средношколците-автори на филмот „Светлина“ во режија на Мартин Чичовски, вчера по премиерата на филмот во рамките на „Џифони Македонија“...

Концерт на Филхармонија со дела од Дебиси, Копланд и Коларовски

Македонската филхармонија в четврток во 20 часот ќе одржи концерт насловен „Ќе се разбудам ли пак" на кој ќе прозвучат дела од...

Нова збирка книжевни критики и есеи „Заветни поуки“ од Васил Тоциновски

Деновиве во издание на „Академски печат“ од Скопје беше издадена збирката книжевни критики и есеи „Заветни поуки“ од проф. д-р Васил Тоциновски.

РЕГИОН

СВЕТ

ТЕХНОЛОГИА

Google ќе прекине со продажба на Pixel 3 од вторник!

Со претставувањето на новата Pixel 4 серија, Google ќе се збогува со постарите модели. Pixel 2 беше следбеник на...

ЗДРАВЈЕ

Како да си ја зачувате кожата млада и да не изгледате...

И покрај строгиот режим на нега, сепак постои можност вашата кожа да започне да ја губи еластичноста и да стане многу сува....
2,548FansLike
4FollowersFollow
1,770SubscribersSubscribe
- Advertisement -

КОЛУМНИ

Револуција што тече

Еден од најголемите анархистички теоретичари, Михаил Бакунин, во своето дело „Револуционерен катехизам“ (1866 г.), дефинирајќи го моралниот лик на револуционерот, ќе напише:

Мистификацијата на датумот

ЗДРАВКО САВЕСКИ Датумот. Датумот. ДАТУМОТ! Во исчекување сме дали ќе го добиеме тој светол, па и свет Датум кој...

Два лути камења

Два лути камења не мелат брашно! Тоа го кажува народната мудрост. Буквално во рамки на таа мудрост лежи и последното премрежие кое...

Злоупотреба на правото

Љубомир Д. Фрчкоски Не секој што излегува на предна врата е во право и не секој што бега на...

КУЛТУРА

Книжевна средба во ДПМ за еден век од раѓањето на Димитар Митрев

Сто години од раѓањето на академик Димитар Митрев (14 октомври 1919 – 24 февруари 1976), еден од основоположниците на македонската книжевна...

Овации за филмот „Светлина“ на „Џифони Македонија“ , гостување на бендот „Дупер“

Огромна поддршка добија средношколците-автори на филмот „Светлина“ во режија на Мартин Чичовски, вчера по премиерата на филмот во рамките на „Џифони Македонија“...

Концерт на Филхармонија со дела од Дебиси, Копланд и Коларовски

Македонската филхармонија в четврток во 20 часот ќе одржи концерт насловен „Ќе се разбудам ли пак" на кој ќе прозвучат дела од...

ЕКОНОМИЈА

Одлука на Владата за нови 915 милиони денари субвенции за земјделците

Нови 915 милиони денари ќе им се исплатат на земјоделците со ребалансот на Буџетот, предвидува Предлог – програмата за изменување и...

Минималната плата се зголемува на 14.500 денари

Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе...

Елези: Одлична реализација од нaд 65% на Проектот за подобрување на општински услуги

Реализацијата на капиталните проекти преку Проектот за подобрување на општински услуги МСИП оди со одлична динамика, со реализација од над 65%, истакна...

ХРОНИКА

АКЦИЈА НА МВР: Сyзбиeна kpиминaлна група што kpyмчарела mигpaнти

Скопје, 16 октомври- Во координирана полициска операција сузбиена е организирана 14-члена kpиминална гpупа, што во период од март 2019 година, па до...

Екстра понуда - Домаин, Хостинг, Вестрана

ЖурналNews Agency

Журнал