-6.6 C
Skopje
Tuesday, January 19, 2021
Португалската државна секретарка задолжена за ЕУ, Ана Паула Закариаш, порача дека нејзината земја која претседава со ЕУ до први јули годинава се надева дека ќе се деблокира спорот со Софија и ќе може да се одржи првата меѓувладина конференција со Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Закариаш за...

И жените ќе одат во пензија на 64 години

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска на ТВ 24 посочи дека во собраниска процедура се наоѓаат четири закони и тоа Законот за...

Царовска: За првпат нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата

Ако не направиме промени во основното образование денес, нема да фатиме чекор со светот, рече министерката Царовска во вечерашното гостување на ТВ Клан. “Реформата не...

Амбасадорот Талески ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО

Амбасадорот Дане Талески денеска ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг со што и официјално започна неговиот мандат како прв...

Editor Picks

Колумни

New Podcast

Subscribe to our newsletter

To be updated with all the latest news

Stay Connected

16,985фановикако
2,458следбенициследете
61,453претплатницисе претплатите

Свет

Регион
Latest

Рама: Не повлекувам ништо од тоа што го кажав за ЕУ...

Албанскиот премиер Еди Рама одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последови критики кон Европска Унија за нејзината политиката...

Во Грција се отвораат продавниците, полицискиот час останува

По речиси два и пол месеци, под посебни мерки, денеска во Грција се отвораат продавниците, моловите и трговските центри, а повторно со работа почнуваат...

Хенкел поради Србија воведува ковид сензори

Откако во фабриката на Хенкел во Србија дојде до масовно заразување на вработените со коронавирусот, оваа компанија се одлучи за драстични мерки – воведе...

80 лица со лесни несакани ефекти од вакцинираните 46.000 во Хрватска

Во Хрватска до овој викенд вакцинирани се околу 46.000 граѓани, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави Алемка Маркотиќ, директорка на...

Мицотакис ја прими втората доза од вакцината против Ковид-19

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, рано утрово, ја прими втората доза од вакцината против Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина. Мицотакис на социјалните мрежи сподели...

Еден милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

– Авионот со товар од еден милион дози на кинеската вакцина Синофарм денеска слета на белградскиот аеродром Никола Тесла, а беше пречекан од српскиот...

Во Албанија вакцинирани 308 здравствени работници

Во Албанија продолжува имунизацијата против Ковод-19 на здравтсвените работнци, кои директно се ангажрани во лекувањето на ковид пациентите. Денеска, на шестиот ден од почетокот на...

Спорт

Култура

Економија

Власта очекува видливи ефекти во економијата уште во првиот квартал

Владата очекува ефектите од нејзините мерки за стаблизација на економијата да станат видливи уште во првиот квртал од годината, а од владејачката СДСМ стигнуваат...

Тунџев: Капиталните инвестиции во 2021 година се планирани за 20 отсто повеќе во однос на лани

Потврда за тоа е и Буџетот за 2021 година, каде капиталните инвестиции се планирани на ниво од околу 23 милијарди денари или за 20...

Заев: Со стабилизирање на состојбата од пандемијата ефектите од нашите економски политики ќе бидат видливи

„Кризата со пандемијата ни укажа дека вложувањата во инфраструктурата, болниците, градинките, училиштата, патиштата и пред сѐ вложувањата во човечкиот капитал, е одлична економска стратегија. Едно...

ЕК: Имаме доволно дози на вакцини, не ја разгледуваме кинеската

Во врска со најавата дека Унгарија, поради бавната испорака на европски вакцини, размислува за увоз на лесно достапни кинески вакцини, Брисел вели дека нема...

Повеќе од 1.000 невработени се охрабриле да отворат свој бизнис за време на корона-кризата

1.468 нови бизниси се отворени преку програмата за самовработување на Агенцијата за вработување, соопшти директорот Абдуш Демири. Невработените лица најчесто се охрабруваат да почнат бизнис...

Занимливости

Работа од соништата? Гледајте серии на Netflix и јадете пица; плата – 500 ДОЛАРИ

Американската компанија бара некој за рангирање на сериите и пицата на Netflix од испорака. На почетокот на оваа недела, Bonus Finder започна натпревар за изнаоѓање...

ЕДНА ЖЕНА ПРЕД ВРАТАТА НАЈДЕ ЧУДНА ПОРАКА ВО СНЕГОТ: Кога ѝ кажаа што значи, се преплаши (ФОТО)

„Те набљубуваат“, беше само еден од одговорите. Понекогаш самостојното живеење може да биде страшно, а една корисничка на „TikTok“ по име Џејд го ​​искуси тоа...

На оваа жена и се случи еден неверојатен феномен! “Забременив и сфатив дека носам близнаци, а 10 дена подоцна следуваше шок!”

Бремена жена која се претставува како @theblondebunny1 на Тик Ток крена голема прашина со својата приказна за бременоста. Имено, таа чека тројкa, во која нема...

Што покажува грицкањето на ноктите за вашиот карактер

Навиката да гризете нокти обично започнува во детството. Многу луѓе кои ја имале оваа навика како деца и ја надминале со текот на времето. Сепак,...

Шобиз
Latest

По скандалот што речиси го уништи нивниот брак, тие конечно споделија тајна што ја чуваа дури 6 месеци

Во јуни минатата година, британскиот „Дејли меил“ откри дека славниот пејач Џастин Тимберлејк и неговата сопруга, актерката Џесика Бил, го очекуваат своето второ дете, а шест месеци подоцна ја...

Ким Кардашијан и најпознатото семејство стравуваат дека може да излезат на виделина „валканите“ брачни детали!

Ким сигурно ќе бара старателство над сите нивни заеднички деца, кои Кание ги гледа само повремено веќе некое време....

Руперт Гринт го сруши рекордот на Џенифер Анистон на Инстаграм

Социјалната мрежа Инстаграм постои веќе подолго време, а некои славни личности дури неодамна се приклучија на апликацијата за споделување...

Фризура создадена за нив: Десет најубави славни жени со кратка коса!

Фризурата е една од најважните работи за многу жени кога станува збор за физичкиот изглед, некои со години се...

Анџелина откри каква апсурдна идеја ѝ дала на својата трансродова ќерка

Ова на Шајло воопшто не ѝсе допадна Меѓу најпознатите деца во Холивуд, без сомнение, се шесте наследници на некогашниот еден...

Аутомото

Здравје

Најнови вести