Home » ЗОШТО ЦРЕВАТА ПОСТОЈАНО ВИ СЕ ПОДУВАНИ: 5 минливи и пет сериозни причини – кога е време да одите на лекар?

ЗОШТО ЦРЕВАТА ПОСТОЈАНО ВИ СЕ ПОДУВАНИ: 5 минливи и пет сериозни причини – кога е време да одите на лекар?

by Журнал

Некои состојби се привремени и може да се регулираат со промена на начинот на исхрана или некои навики, додека некои бараат итна посета на лекар.

Надуеноста е една од најчестите секојдневни поплаки со кои секој човек во светот се сретнал барем неколку пати. Се дефинира како абдоминален оток кој е претежно болен и непријатен.

Како да знаеме дали е нешто минливо и безопасно или сепак треба да посветиме дополнително внимание и да посетиме лекар поради овој проблем?

Обидете се да откриете за што се работи за вас со анализа на следните 6 најчести причини за надуеност:

1. Гасови

Гасот е природен производ на варењето, а го предизвикуваат одредени видови храна (мешунките), како и пребрзото јадење, голтањето воздух додека јадете и бактериите кои се предизвикани од варењето на јаглехидратите.

2. Затвор

Може да имате запек од време на време поради неправилна исхрана или начин на живот или да имате хроничен запек предизвикан од друга состојба.Во секој случај, нередовното празнење на дебелото црево, исто така, предизвикува храната што  се вари подолго да остане во цревата, а ова ги проширува цревата, предизвикувајќи надуеност. Јадете што е можно повеќе влакна и обидете се да бидете физички активни.

nasmejana zena.jpg

3. Хормони

Ако забележите дека вашиот стомак е секогаш надуен околу менструалниот циклус, причината се хормоните. Дури 3 од 4 жени доживуваат надуеност пред нивниот месечен циклус, како и за време на хормоналните промени кои се случуваат во перименопаузата. Естрогенот и прогестеронот можат да предизвикаат гасови, а високиот естроген е исто така виновник за задржување на водата во телото, поради што се чувствувате надуени.

4. Нетолеранција на храна

Нетолеранцијата на храна може да предизвика стомачни болки, надуеност и гасови. Обично се јавува нетолеранција на глутен и лактоза, а доколку често ги имате овие симптоми, важно е да направите тест за нетолеранција на храна, за да знаете која храна треба да ја избегнувате. Ова ќе ја намали надуеноста, па дури и ќе исчезне.

5. Синдром на нервозно дебело црево

Еден од симптомите на нервозно дебело црево е надуеноста. Тоа може да се ублажи со промена на исхраната и користење на соодветни суплементи.

suplementi minerali vitamini-min.jpg

6. Целијачна болест

Целијакија е хронична автоимуна болест која се карактеризира со неспособност на телото да го вари глутенот. Оваа болест не се лекува, но телото се навикнува на долготрајна исхрана без овие намирници. Ако се сомневате на целијачна болест, контактирајте со вашиот лекар кој ќе ве упати на дополнителни тестови и ќе ја потврди или елиминира целијачната болест како причина за вашата надуеност.

Ако не можете да ја објасните надуеноста со горенаведените причини и ако лекарот ја отфрлил можноста за синдром на нервозно дебело црево и целијачна болест, апсолутно инсистирајте да ја откриете причината за надуеноста, особено ако таа трае некое време, се влошува или дури доаѓа комбинација со повраќање, треска.

Кога е придружена со овие симптоми, надуеноста може да биде резултат на акумулација на течност во абдоминалната празнина, нарушена функција на панкреасот, воспаление на желудникот или цревата и некои видови на рак.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More