Home » Зоран Марјановиќ бара РЕКОНСТРУКЦИЈА на убиството на Јелена, еве на што се инсистира зад затворени врати

Зоран Марјановиќ бара РЕКОНСТРУКЦИЈА на убиството на Јелена, еве на што се инсистира зад затворени врати

by Журнал

Зоран Марјановиќ денеска накратко изјавил дека не е виновен, а почетокот на судењето за убиство на неговата сопруга е закажано за 19-ти март.

Како што неофицијално дознаваат српските медиуми, обвинителството целосно останало на обвинението и доказите, а одбраната предложила да се изврши реконструкција на местото на убиството на Јелена Марјановиќ кај Борча.

-Нашиот извор открива дека бранителите на Зоран Марјановиќ инсистирале на реконструкција, тврдејќи дека е невозможно убиството да се случи како што е опишано во обвинението. Исто така, бранителите инсистираат директно да се сослушаат сите сведоци, како и до судот да се достават сите докази собрани во текот на предистражната постапка, при што, наводно, полицијата и обвинителството ги анализирале базните станици и земале изјави од лица кои подоцна не биле сослушани во кривичната постапка, пишува ПИНК.РС.

Деталната одбрана Марјановиќ треба да ја изнесе во продолжението на судењето на 19-ти март.

Да потсетиме, Зоран Марјановиќ е обвинет дека на 2 април 2016 година ја убил сопругата, пејачката Јелена Марјановиќ. Со првостепената пресуда тој беше прогласен за виновен и осуден на 40 години затвор, но Апелациониот суд ја укина таа пресуда и нареди повторно судење.

Новото судење започна денеска, а Марјановиќ во Палатата на правдата дојде во придружба на своите адвокати, облечен целиот во црно.

На претходните судења за поддршка му дошле неговиот брат, снаата, синот од неговиот прв брак, а на изрекувањето на првостепената пресуда со него била и Зорица Митровиќ, неговата партнерка.

Никој од нив не бил на суд денес.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More