Home » Железничкиот сообраќај од Скопје до Гевгелија се одвива комбинирано – со воз и автобус

Железничкиот сообраќај од Скопје до Гевгелија се одвива комбинирано – со воз и автобус

by Журнал.мк

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека од Македонски Железници соопштиле оти поради напукнат бетонски столб на мост на Црна Река, на линијата Гевгелија – Велес, поточно помеѓу железничките станици Кукуричани – Градско (во близина на Стоби), железнички сообраќај на овој патен правец целосно е во прекин од 15:25 часот, (и патнички и товарен), но патничкиот сепак се одвива со „премостување“ – со автобуски превоз.

-Конкретно, од Скопје возовите ќе сообраќаат до Градско, додека од Гевгелија ќе сообраќаат до Криволак. Од наведените железнички станици (Градско и Криволак), патниците се превезуваат со автобуски превоз. Експерти од Градежниот Факултет во Скопје, во текот на денешниот ден е планирано да излезат на терен за да извршат увид на состојбата, информираат од ЦУК.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More