Home » Жалфија за смирување, освежување и енергија

Жалфија за смирување, освежување и енергија

by Журнал.мк

Има антибактериско дејство, помага за смирување, освежување, енергија, против болки и висока температура, а го намалува и нивото на шеќер.

Жалфијата може да ја добие титулата најлековита билка на светот, со оглед на тоа дека помага при повеќе состојби. Има антибактериско дејство, помага за смирување, освежување, енергија, против болки и висока температура, а го намалува и нивото на шеќер.

Според некои истражувања, помага за дијабет и за Алцхајмер. Се користи и за лекување авти, за непријатен здив, за проблеми со грло и крајници, против дијареа и повраќање. Познато е дека помага и при работата на цревата.

Препорачано е чај од жалфија да се пие барем еднаш неделно.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More