32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Земјотресот во Петриње го “помести“ Сисак за 10 а Петриње за 15 степени кон исток

Најчитани вести

Најразорниот потрес во Петриње предизвикал поместување на Сисак спрема исток за 10, а Петриње помеѓу 15 и 20 сантиметри, пишува Јутарњи лист и пренесува дека спрема пресметка изработена на база на сателитски снимки на Европската свемирска агенција, најразорниот земјотрес во Петриње предизвикал поместување на тлото со амплитуда дури 70 сантиметри.

Најголемо поместување забележано е во шумско подрачје во околните места Слана, Глинска Пољана и Гора. На западниот дел расадот на тлото се подигнало 40 см. а покрај градот Петриње се спуштило за 30 сантиметри. Сисак се поместил многу помалку отколку во Петриње.

Прелеминарно, Сисак се поместил 10, а Петриње меѓу 15 и 20 сантиметри, рекол др. Марин Говорчиќ од Геодетскиот факултет од Загреб за Јутарњи лист.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com