Home » Земјотрес со јачина од 7 степени ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес со јачина од 7 степени ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

by Журнал

Земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди областа во близина на границата на Киргистан и кинеската провинција Ксинџијанг, соопшти германскиот истражувачки центар за геологија (ГФЗ).

Земјотресот се случил на 126 километри североисточно од киргистанскиот град Кизил-Су. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри.

Засега нема информации за материјална штета или жртви.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More