Home » Земјотрес од 4,5 степени според Рихтер го погоди источнот дел на Австрија

Земјотрес од 4,5 степени според Рихтер го погоди источнот дел на Австрија

by Журнал

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала околу 3 часот го погоди источниот дел на Австрија. Епицентарот на земјотресот бил меѓу Виена и Грац, на длабочина од околу 10 километри, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Не е предизвикана материјална штета.

Жителите на Австрија на веб-страницата на Европскиот медитерански сеизмолошки центар наведуваат дека земјотресот ги разбудил, а жителите од делови на Чешка, Словенија, од загорското и загрепското подрачје пријавиле дека го почувствувале земјотресот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More