Home » Земјотрес ја стресе Србија

Земјотрес ја стресе Србија

by Журнал.мк

Денеска во Крагуевац, Србија е регистриран силен земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала, соопшти Републичкиот сеизмолошки завод.

Земјотресот се случил во 12:20 часот по локално време, а дека теоретскиот интензитет во епицентарот бил проценет на IV-V степени по Меркалиевата скала.

Земјотресите со ваков интензитет можат да предизвикаат многу мала штета на објектите во епицентралното подрачје.

Земјотресот бил проследен со звук, исто како и ланскиот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More