Home » Земјоделците денес ќе ја блокираат Струмица поради ниската откупна цена на доматот

Земјоделците денес ќе ја блокираат Струмица поради ниската откупна цена на доматот

by Журнал.мк

Струмичките земјоделци денеска ќе искочат на протест поради ниската откупна цена на доматот. Веќе втор ден со протести и блокади бараат повисока откупна цена за македонскиот домат, кој во моментот достигна цена од 20 до 25 денари за килограм.

Минатата недела протестираа и жителите на Иловица и Штука кои се незадоволни од откупната цена на младиот компир.

Годинава лошо мина и откупот на зелката, здруженијата на произведувачи велат дека околу 30 прценти од производството останало во нивите.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More