Home » Земјоделците блокираа премини на границата меѓу Белгија и Холандија

Земјоделците блокираа премини на границата меѓу Белгија и Холандија

by Журнал

Земјоделците блокираа неколку гранични премини меѓу Белгија и Холандија, соопштија во петок (2 февруари) белгискиот и холандскиот транспортен центар, додека продолжуваат протестите поради даноците, зголемените трошоци, евтиниот увоз и бирократијата.

Граничниот премин во правец на Антверпен, вториот по големина град во Белгија и дом на второто по големина пристаниште во Европа, е еден од блокираните премини, објави мрежата Х.

Локалните медиуми објавија дека протестите започнале доцна во четвртокот навечер на белгиска страна, по што се приклучиле и некои холандски фармери. Земјоделците на западот на Белгија веќе неколку дена го блокираат влезот или излезот на камионите од пристаништето Зибриж, кое е дел од пристаништето Антверпен-Бриж. Фламанската телевизија ВРТ објави дека речиси 2000 камиони биле блокирани таму.

Незадоволните земјоделци протестираат и во други европски земји, како Германија, Полска, Грција, Португалија и Романија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More