Home » Земјите од Западен Балкан ќе добијат пристап до европскиот пазар пред членството

Земјите од Западен Балкан ќе добијат пристап до европскиот пазар пред членството

by Журнал.мк

Со Планот за раст се овозможува пристап до европскиот заеднички пазар. Тоа значи дека нашите производи и услуги ќе може да се пласираат на Единствениот Европски Пазар и пред полноправното членство во Унијата.

Освен тоа, планот за раст предвидува и алокација на дополнителни 6 милијарди евра за Западен Балкан со цел забрзување на реформите.

Ваквиот план на Европската комисија е скроен по барање на земјите од Западниот Блкан, со цел да се искористат привилегии и можности од зачленувањето во ЕУ пред време, односно додека траат преговорите.

Целта на ЕУ е до март 2024 година да направи прв трансфер на пари кон Северна Македонија и другите земји во регионот на Западен Балкан со цел да се забрза процесот на реформи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More