Home » Започна судењето на родителите на момчето убиец во Белград

Започна судењето на родителите на момчето убиец во Белград

by Журнал

Владимир и Миљана Кецмановиќ, таткото и мајката на убиецот Коста Кецмановиќ, денеска влегоа во судницата во белградската Палата на правдата, каде што започна нивното судење.

Владимир Кецмановиќ влегол во судницата со лисици на рацете и поминал покрај сопругата кимнувајќи и со главата, но тие немале никаква комуникација, опишува „Блиц“.

Тој додава дека кога излегле од судницата им бил дозволен контакт и дека се прегрнале и заплакале.

Зад нив во судницата седнаа родителите на жртвите кои дојдоа на судењето.

Да потсетиме, денеска почна судењето на таткото и мајката на момчето кое на 3 мај минатата година уби девет деца и чуварот на тоа училиште.

За утре е закажано уште едно рочиште. Покрај нив обвинети се и Ратко И., сопственикот на стрелачкиот клуб каде момчето научило да пука, како и инструкторот во тој клуб Немања М., пишува Телеграф.

Обвинението на Вишото јавно обвинителство во Белград предложи судот да го осуди Владимир Кецмановиќ на максимална затворска казна од 12 години, неговата сопруга Миљана Кецмановиќ на затворска казна од две и пол години.

Владимир Кецмановиќ се товари за тешко дело против безбедноста бидејќи го обучувал својот 13-годишен син да ракува со воздух и огнено оружје, го однел на стрелиште кое не е соодветно за возраста на момчето и затоа што не го чувал оружјето на безбеден начин, како што е предвидено со закон.

Вишото јавно обвинителство веднаш ја обвини мајката на момчето, Миљана Кецмановиќ за кривично дело недозволено изработување, држење и држење оружје и распрскувачки материи.

Претседателот на Стрелачкиот клуб и инструкторот во тој клуб се обвинети дека дале лажна изјава.

Против таткото и мајката се водат и две граѓански постапки по тужби од убиените членови на семејството за надомест на нематеријална штета поради смрт на блиско лице.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More