Home » Захарова смета дека САД се кријат зад ИСИС

Захарова смета дека САД се кријат зад ИСИС

by Журнал.мк

По нападот на концертната сала во предградието на Москва, „САД се обидуваат да ја спасат Украина со спомнување на терористичката група Исламска држава (ИСИЛ), забранета во Русија, и да се покријат себеси и режимот Зеленски што го создаде“, напиша портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова во авторска статија за Комсомолскаја правда.

„Американските политички инженери се вратија во ќош со своите приказни дека нападот го извршила терористичката група ИСИЛ. Оттука, Вашингтон секојдневно се обидува да се покрие себеси и режимот на Зеленски со терористите на ИСИЛ“, посочи таа.

Според Захарова, постојат низа фактори кои директно и индиректно укажуваат на вмешаност на американските власти во спонзорирањето на украинскиот тероризам.

„Милијарди долари и невидено количество оружје, инвестирано без одговорност и со употреба на корупциски шеми во режимот во Киев, агресивна реторика во однос на Русија, бесен национализам, забрана за мировни преговори за Украина, бескрајни повици за решавање на конфликтот со сила, одбивањето да се осудат повеќегодишните терористички напади, кои ги изврши режимот во Киев, и масовна информативна и политичка поддршка за секоја, дури и најгрозоморна, акција на Зеленски“, рече таа.

Таа тврди дека претходните интервенции на САД во прашањата на Блискиот Исток доведоа до појава, зајакнување и институционализирање на голем број радикални и терористички групи кои и денес се активни во регионот.

„Која е логиката, можеби ќе прашате? Пари и моќ. А, со оглед на меѓународната правна забрана за директни интервенции, станува збор и за сеење „контролиран хаос“ и преобликување на светскиот поредок од рацете на терористите. Внимание, прашање за Белата куќа: дали сте сигурни дека тоа беше ИСИЛ, нема ли да се предомислите подоцна?“, заклучи таа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More