19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Захарова: Гутереш ги затвора очите и пред неиздавањето визи на Русите

Најчитани вести

енералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги затвора очите пред одбивањето на САД да издаде визи за Русите вработени во ОН во Њујорк, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

– Гледаме невидени инциденти, во кои визи не се продолжени за Руси кои веќе работат во Њујорк, практично доведувајќи ги во состојба сами да го раскинат договорот и да се вратат во Русија, оцени Захарова.

Таа појасни дека со користењето на т.н. административен ресурс, Американците прибегнуваат кон нелојална конкуренција, отстранувајќи ги Русите од места за кои се заинтересирани и унапредувајќи ја својата војска.

– Значајно е дека сè ова се случува додека генералниот секретар Гутереш дефинитивно ги затвора очите, обвини портпаролката на руското МНР.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com