Home » Загинаа шест деца – експлозивна направа собрале заедно со старо железо

Загинаа шест деца – експлозивна направа собрале заедно со старо железо

by Журнал

Најмалку шест ученици загинаа во експлозија на импровизирана експлозивна направа во североисточна Нигерија која децата по грешка ја собрале со старо железо, изјави денеска локален претставник.

Портпаролот на локалната влада во областа Губио изјави дека децата, на возраст меѓу 13 и 15 години, ја подигнале експлозивната направа заедно со старо железо што го складирале во недовршена зграда на исламско училиште во нигериската држава Борно, објави Ројтерс.

Портпаролот рече дека импровизираната експлозивна направа се активирала во саботата кога шест студенти сакале да ја продадат како старо железо.

Учениците на исламското училиште често собираат старо железо за продажба, пренесува Танјуг.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More