Home » Заев: Сасоли беше голем пријател на Македонија

Заев: Сасоли беше голем пријател на Македонија

by Журнал.мк

Со голема тага ја примив веста за смртта на претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли. Како голем поддржувач на европската идеја, нè поврза силното пријателство во споделување на највисоките европски вредности, напиша денеска премиерот во оставка Зоран Заев на својот фејсбук профил.

Како што наведува, Сасоли се залагал за исполнување на ветувањата за поетокот на преговорите со нашата земја.

-Беше голем пријател на Македонија и на нејзиниот народ и се залагаше ЕУ веднаш да ги исполни ветувањата за почеток на преговори со нашата земја. Нека почива во мир, напиша Заев на Фејсбук.

Со голема тага ја примив веста за смртта на Претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли.Како голем поддржувач…

Posted by Zoran Zaev on Tuesday, January 11, 2022

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More