27.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Заев најави бришење на камати и враќање на долгови на рати

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев, на денешната 124 седница на Собранието, одговарајќи на прашањето на пратеникот Панчо Минов околу решавањето на старите долгови на граѓаните, истакна дека ќе се отпишуваат каматите и ќе се даде можност за плаќање на рати за главиот долг.

– Граѓаните се влезени во еден „пекол“, во еден бесконечен лавиринт од којшто буквално не е возоможно, не сами граѓаните што се сега родители туку и нивните деца, тешко ќе излезат од блокирани трансакциони сметки, замрзнати имоти, судски пресуди и дефинитивно таквите граѓани и кога бараат работа ја бараат на црно, затоа што ако бараат работи ќе им бидат земени парите. Тоа сето е еден комплексен систем којшто мораме да го решаваме. Затоа тргнуваме со бришење на каматите и даваме можност за исплата на рати на главниот долг, нагласи денеска Заев на собраниската говорница.

Тој нагласи дека, според нивните анализи, самите камати во огромен процент ги поминуваат дури и висините на основниот долг, што е катастрофално.

– Прво донесовме законски измени за намалување на трошоците за извршителите и нотарите, но тој не може ретрокативно да важи и затоа немаше голема рефлексија, но сите нови случаеви од една година наваму до ден денеска тие се веќе со нормализирани трошоци. Ова е сега втор обид што го правиме, со што дефинитивно имаме намера да им помогнеме на граѓаните доминантно, но кога го правиме тоа го правиме и за компаниите, да се избришат каматите коишто ги имаат по долговите по сите јавни претпријатија, државни институции, општински институции, установи – се што претставува државен интерес, а во приватните со закон да го укажеме тоа прецизно, давајќи ги самите табели каде да се движат, објасни Заев.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com