Home » ЗАБРАНЕТИ ЗБОРОВИ ЗА ПРЕБАРУВАЊЕ НА ФЕЈСБУК И ИНСТАГРАМ Заштитата на тинејџерите е на прво место

ЗАБРАНЕТИ ЗБОРОВИ ЗА ПРЕБАРУВАЊЕ НА ФЕЈСБУК И ИНСТАГРАМ Заштитата на тинејџерите е на прво место

by Журнал

Пребарувањето специфични зборови како „самоповредување“, „самоубиство“, „нарушувања во исхраната“ или „булимија“ нема да врати никакви резултати за адолесцентите кои ќе пребаруваат на Фејсбук и на Инстаграм, пишуваат западните медиуми.

Наместо тоа, на корисникот ќе му биде прикажана порака за превенција која ќе сугерира да контактира со професионалец, пријател или да консултира листа со совети кои веројатно ќе му помогнат, се вели во пораката објавена на веб-страницата Мета.

Сепак, ова нема да го спречи тинејџерот да разговара за неговите можни проблеми или тешкотии на Инстаграм или Фејсбук со некои од неговите контакти.

Мета рече дека почнува да спроведува нови ограничувања за пристап до одредени тинејџерски содржини на Фејсбук и Инстаграм за да промовира „безбедна и одговорна“ употреба.

Групата Менло Парк (Калифорнија) сега ќе ги стави сите профили на адолесценти во построга конфигурација, што „го отежнува контактот со потенцијално чувствителна содржина“.

Мерката се однесува на сметки за кои е идентификувано дека припаѓаат на тинејџер на возраст меѓу 13 години (минималната возраст потребна за регистрација) и 15 години (18 во одредени земји).

Оваа конфигурација исто така го ограничува пристапот на другите корисници до списокот „пријатели“, како и можноста за коментирање на објавените пораки.

Мета е редовно критикуван во последните години поради своите млади кориснички профили на Фејсбук и Инстаграм. Откако го најави лансирањето на Инстаграм посветен на младите до 13 години, Мета конечно реши да се откаже од него, есента 2021 година.

Кон крајот на октомври, 41 американска држава поднесоа американска граѓанска тужба против Мета, обвинувајќи ги Фејсбук и Инстаграм дека му штетат на „менталното и физичкото здравје на младите“.

Во тоа време, Мета објави дека веќе има воведено голем број алатки за подобрување на заштитата на младите корисници на своите платформи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More