Home » За ВМРО-ДПМНЕ недозволиво е екс потпретседател на СДСМ да седне на судиската фотелја во Уставен

За ВМРО-ДПМНЕ недозволиво е екс потпретседател на СДСМ да седне на судиската фотелја во Уставен

by Журнал

Заглави изборот на Ана Павловска Данева за уставен судија. Проблем е нејзината биографија.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ велат дека недозволиво е поранешен потпретседател на СДСМ да седне на судиската фотелја. За мнозинството, пак, нема никаква пречка Павловска Данева да стане уставен судија.

Со само двајца пратеници од мнозинството во салата, опозицијата побара седницата за избор на уставен судија да биде прекината бидејќи не е приоритет, особено во предизборие, а да се продолжи со избор на член на ДИК.

Повеќе од две години Уставниот суд функционира без сите уставни судии.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More