Home » Зајкова: Од ЛДП никогаш не сме разговарале со Мицкоски за влез во Владата

Зајкова: Од ЛДП никогаш не сме разговарале со Мицкоски за влез во Владата

by Журнал.мк

Христијан Мицкоски при формирањето на новата влада, кажа дека има и 2/3 мнозинство со пратеници кои би можеле да се приклучат на нивното мнозинство. Дали тоа се пратениците од ЛДП, ја прашавме Моника Зајкова која гостуваше во ТВ21 во емисијата „Дејли Клик“:

„Тоа беа постојани индиции и се ставаше ЛДП, ние и тогаш демантиравме, ЛДП не влегува во влада, туку останува опозиција, ќе дејствува и онака како што дејствуваше изминатиот парламентарен состав, согласно заложбите, тоа значи одредени мерки кои сме го предложиле и сметаме дека се добри ќе ги поддржиме, а најгласно ќе ги критикуваме оние работи кои сметаме не се добри.

Во однос на комуникација со Мицкоски, никогаш не сме комуницирале за влез во влада, туку само за одреден закон, и сме ги презентирале нашите идеи. Секогаш сме комуницирале со сите лидери на политички партии, затоа што Македонија мора да се држи до ниво на културен политички дијалог“, изјави Зајкова.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More