Home » Зајкова: Итно да се донесат измените на Законот за платежни услуги за да се прекине остварување на профит врз грбот на граѓаните од страна на банките

Зајкова: Итно да се донесат измените на Законот за платежни услуги за да се прекине остварување на профит врз грбот на граѓаните од страна на банките

by Журнал.мк

Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за платежни услуги и платни системи, по скратена постапка, кој на 12 јули го поднесоа пратениците на Либерално-Демократска партија и Левица, стои заглавен во рамки на 120-тата седница во Собранието и Комисијата за финансирање и буџет, вели претседателката од ЛДП Моника Зајкова.

Согласно анализите во вториот квартал од годинава во споредба со истиот период лани добивката на банките е зголемена за дури 35,3%. Зголемената добивка најмногу произлегува од растот на нето каматните приходи, а извесен придонес има и зголемувањето на нето-приходите од провизии, се нотира во извештајот од анализата.

– Апелираме што е можно поскоро да се разгледа овој закон за да ги заштитиме граѓаните кои секојдневно ги користат услугите на банките. Сведоци сме на високите трошоци и провизии како на пример за одобрување кредити, одржување на сметки, провизиите за проверка на трансакциска сметка, па дури и повлекувањето пари од друга банка, доколку е различна од банката депонент на граѓаните, посочува лидерката и пратеничка Зајкова.

Таа додава дека овој предлог закон предвидува значително намалување или укинување на банкарските трошоци и провизии. На тој начин се намалуваат и месечните издатоци на граѓаните со што се чекори поблиску кон поправедна финансиска средина за сите.

– Свесни сме дека иако овие прашања се дел од интерната политика на банките, сепак потребно е законска регулираност бидејќи станува збор за остварување на огромен профит. Со предложениот закон не се обезбедува само финансиска праведност, туку и поправедно и урамнотежено општество во целост. Во нашиот стремеж за правична финансиска иднина за сите граѓани, ги повикуваме и останатите пратеници и партии да ја дадат својата поддршка на овој предлог-закон, порачува Зајкова од ЛДП.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More