10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

YouTube забрани антиваксерски содржини, избриша 133.000 видеа

Најчитани вести

По отстранување на целата содржина од противниците на вакцинацијата против Ковид-19, YouTube ги блокира непроверените прегледи за други вакцини, објави денеска интернет гигантот.

Таа видео-платформа во сопственост на Google со тоа ги забрани тврдењата за опасностите или неефективноста на вакцините за болести како што се малите сипаници одобрени од регулаторите.

Покрај содржината, каналите на истакнати противници на вакцинацијата се забранети и на таа видео платформа, пишува „Вашингтон пост“, повикувајќи се на потпретседателот на YouTube за глобална доверба и безбедност, Мет Халприн.

Тој рекол дека компанијата претходно не ја забранила содржината против вакцини затоа што била фокусирана на вакцините против Ковид-19, објави Пост.

Халприн додаде дека YouTube ќе продолжи да им дозволува на луѓето да зборуваат за нивните лични искуства по воведувањето на новите правила, како што се мајките да зборуваат за несаканите ефекти што нивното дете ги доживеало по примањето на вакцината, како и научни дискусии за вакцините и неуспесите на вакцините во Медицинска историја.

Забранети се каналите на Роберт Ф. Кенеди Џуниор, внук на славниот претседател и истакнат противник на вакцинацијата, и Џозеп Меркола, исто така познат анти-ваксер.

Властите ширум светот го критикуваат YouTube и социјалните мрежи како Фејсбук и Твитер дека не направиле доволно за да спречат ширење лажни здравствени информации на нивните страници, пишува Ројтерс.

Халприн денеска изјавил дека YouTube веќе избришал повеќе од 133.000 видеа за вакцинација, а неколку илјади луѓе биле ангажирани да ја модерираат содржината, заедно со алгоритми што препознаваат текст и слика.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com