4.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Xpeng од Кина, пристига на европскиот пазар со електричните модели P7 и G9

Најчитани вести

Кинескиот Xpeng претходно најави дека планира да ги продава своите автомобили и на европскиот пазар, а во меѓувреме најави и повеќе детали…

Плановите за сега вклучуваат Норвешка, Шведска, Данска и Холандија, како и лансирање на две електрични возила, имено crossover моделот G9 и sedan моделот P7. Xpeng P7 има низок коефициент на отпор од 0,236, 18-инчни тркала, 10,25-инчна дигитална инструмент табла и 15,0-инчен екран на информативно забавен систем.

Дел од опремата вклучува греење на предните и задните седишта, панорамски покрив, безжичен полнач за паметни телефони и систем за амбиентално осветлување. Верзијата P7 Long Range има батерија со капацитет од 82,7 kWh и електричен мотор поставен одзади со моќност од 276 КС и 440 Nm максимален вртежен момент. Забрзувањето до 100 km/h трае 6,7 секунди, додека опсегот е до 576 km во циклусот WLTP. Кога батеријата е празна, способноста за брзо полнење од 175 kW DC значи дека полнењето од 10% до 80% трае само 29 минути.

Постојат и верзии P7 Performance и P7 Wing Edition. И двата имаат систем за погон на четири тркала и два електромотори со вкупно 473 КС и 757 Nm максимален вртежен момент.  Забрзувањето до 100 km/h е намалено на 4,1 секунди, додека досегот е 505 km. Цените во Холандија започнуваат од 49.990 евра, а испораката е закажана за јуни.

Следен е SUV моделот Xpeng G9 со 10,25-инчни дигитални инструменти, два екрани од 15,0 инчи, високо ниво на безбедност и со повеќе од 85% делови што можат да се рециклираат. Моделот G9 е долг 4891 mm, широк 1937 mm, висок 1680 mm и има растојание помеѓу оските од 2998 mm.

Моделот доаѓа во три конфигурации. Стандардната верзија има еден мотор поставен одзади и батерија со капацитет од 78,2 kWh (околу 75 kWh нето). Тоа е доволно за WLTP опсег до 460 km. Моторот развива  моќност од 313 КС и вртежен момент од 430 Nm, па возилото тешко 2.235 kg забрзува од 0 до 100 km/h за 6,4 секунди.

Постојат две верзии на G9 со поголем капацитет на батерија од 98 kWh. Верзијата со погон на задните тркала има ист мотор како и верзијата со стандарден опсег, но може да помине до 570 километри со едно полнење. Врвната верзија на G9 AWD Performance ја има истата батерија од 98 kWh, но добива дополнителен преден мотор за комбинирана моќност од 551 КС и 717 Nm максимален вртежен момент.

Може да достигне брзина од 100 km/h за 3,9 секунди, но досегот е помал и е до 520 km. Цените за Холандија започнуваат од 57.990 евра и одат до 71.990 евра за G9 AWD Performance, со најава дека возилото се очекува да се појави на пазарот некаде во септември оваа 2023 година.

Хpeng вели дека ќе има релативно малку опции, така што елементите како што се 19-инчни алуминиумски тркала, панорамски стаклен покрив, загреани и вентилирани предни седишта, загревање на задните седишта и загреан волан се стандардни низ целата гама. Xpeng, исто така, планира да отвори четири центри за испорака и услуги на клучните европски пазари подоцна оваа година.

Првиот објект треба да биде отворен во Лоренског, Норвешка кон крајот на овој месец (февруари). Следен е центарот во Бадховедорп во Холандија. Предвидено е да се отвори за бизнис во вториот квартал од тековната 2023 година. Ова е најважниот центар за испорака и сервис на Xpeng, бидејќи ќе служи и како објект за обука на техничари и персонал, како и центар за резервни делови.

Центри за испорака и сервис се отвораат и во Стекет, Шведска, како и Хилерод, Данска. Xpeng наведува дека секој од нив ќе обезбеди „најдобро можно искуство на клиентите, со фокус на инспекциите пред испораката, по продажбата и поправките“. Компанијата додаде дека дополнителни локации ќе се отворат подоцна оваа година за да се обезбеди уште поголема покриеност на овие пазари.

Како дел од својата првична европска програма, Xpeng потврди дека G9 и P7 стандардно ќе добијат петгодишна гаранција, со тоа што таа ќе биде продолжена на седум години за сите нарачки добиени до крајот на тековната 2023 година.

Најнови вести