Home » Xiaomi Redmi Note 12 Discovery Edition се полни за само 9 минути

Xiaomi Redmi Note 12 Discovery Edition се полни за само 9 минути

by Журнал.мк

Времето на полнење на батериите на паметните телефони постојано се намалува, а новиот модел на Xiaomi наречен Redmi Note 12 Discovery Edition се полни за само 9 минути.

Она што го издвојува Redmi Note 12 Discovery Edition е неговата технологија HyperCharge од 210 W, која е контролирана од три чипови за брзо полнење од 100 W. Благодарение на оваа технологија, батеријата од 4.300 mAh целосно се полни за само 9 минути.

Претходната 120W HyperCharge на Xiaomi и технологијата 150 SuperVOOC на Oppo овозможија полнење на батеријата од 4.500 mAh за 15 минути.

Redmi Note 12 Discovery Edition го означува дебито на процесорот од средна класа Dimensity 1080. Смартфонот има 6,67-инчен OLED екран со резолуција од 2.400 x 1.080 пиксели и брзина на освежување од 120 Hz, на задната страна е главна камера од 200 MP со новиот HPX сензор на Samsung и слики за оптичка стабилизација, ултра-широка камера од 8 MP и макро камера од 2 MP, додека селфи камерата од 16 MP се наоѓа напред. Уредот има два слота за SIM, два звучника, 3,5 милиметарски приклучок за слушалки, странично поставен сензор за отпечатоци, NFC и IR, а го користи оперативниот систем Android 12.

Гореспоменатиот процесор е поврзан со 8 GB LPDDR4x RAM и 256 GB UFS 2.2 меморија. За жал, нема слот за MicroSD. Уредот чини 330 долари.

И покрај неговото име, Redmi Note 12 Discovery Edition всушност се базира на моделот Redmi Note 12 Pro Plus, а главната разлика е помалата брзина на полнење, но поголемата батерија од 5.000 mAh кај моделот Pro Plus. Овој модел чини 304 долари и доаѓа со 8 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија, додека верзијата со 12 GB RAM чини 331 долар.

Тука е и малку послабиот Redmi Note 12 Pro, кој користи камера од 50 MP наместо камера од 200 MP, односно сензорот IMX766 на Sony. Неговата батерија од 5.000 mAh поддржува полнење од 67 W. Цената се движи од 235 долари за 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија, до 304 долари за 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија.

Redmi Note 12 е достапен паметен телефон со цена од 166 долари. Се напојува со процесорот Snapdragon 4 Gen 1 на Qualcomm, има малку полош OLED екран со помала осветленост, контраст и нема поддршка за HDR, има главна камера од 48 MP и сензор за длабочина од 2 MP на задната страна и селфи камера од 8 MP напред. Достапна е верзија со 4 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија, а за 235 долари можете да добиете 8 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија.

Овие мобилни телефони најверојатно ќе се појават и на меѓународниот пазар.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More