14.8 C
Skopje
Thursday, October 21, 2021

Xiaomi претстави нов држач за безжично полнење од 100W за нешто помалку од 100 долари

Најчитани вести

Xiaomi официјално има нов држач за безжично полнење – модел од 100W, кој е скоро идентичен во секој поглед со неговата постоечка единица од 80W. Вториот датира од минатата година и се нуди веќе некое време, иако со малку поинаков дизајн од оригиналниот прототип.

Тој понов дизајн се дели со единицата 100W, исто така. Уште ви овозможува да поставите уред или вертикално или хоризонтално и единствената вистинска физичка разлика е во тоа што поновиот модел MDY-13-EL од 100W доаѓа во црна боја со акцент на златна боја, додека постариот 80W MDY-13-ED е достапен во бела боја со сребрени акценти.

Изгледа дека двојката е прилично слична и однатре, бидејќи новиот модел уште се базира на стандардна технологија за полнење Qi и сеуште има дизајн со двојна намотка, динамичен вентилатор што влегува само кога е потребно, па дури и доаѓа со ист полнач Xiaomi 120W и 6А USB кабел во кутијата. Што се однесува до карактеристиките, поновиот модел додава дополнителен слој за заштита од калибрација на струјата, задржувајќи ги прекумерната, пренапонската, прекумерната температура, електростатските заштити и откривањето странски објекти од претходниот модел.

Вистинското прашање овде, сепак е зошто? Зошто Xiaomi ќе се мачи да дизајнира и пушти во употреба безжичен полнач 100W Qi кога, доколку не ни недостасува нешто, најбрзите телефони за безжично полнење што моментално ги има на пазарот се Mi 11 Ultra и Mi 11 Pro, со рекламирано безжично полнење од 67W, проследено со нешто како новиот Mix 4 и неговите 50W. И двете се добро покриени со постојната единица од 80W, која исто така има пониска вредност од околу 77 долари. Повторно, би можеле да пропуштиме нешто овде, но ако тоа не е така, еве се надеваме дека Xiaomi нема да го поништи постоечкиот модел од 80W.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com