24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Xiaomi подготвува далечински безжичен полнач (ВИДЕО)

Најчитани вести

Индуктивното безжично полнење што работи со подлоги за полнење сè уште не е достапно за секој уред, но веб-страницата XDA-developers укажува на тоа дека Xiaomi најавува премин кон следниот чекор – далечинско безжично полнење.

Вистинските безжични полначи „без допир“ можеа да ги полнат уредите од неколку метри, а Xiaomi го подготвува своето решение наречено Mi Air Charge Technology.

Компанијата не објави детали како што се датумот на објава или компатибилниот хардвер, но прикажа демо и ги спомена 17-те патенти што ги има за оваа технологија.

Mi Air Charge Technology е 5W систем за полнење, кој користи 144 антени во базната станица, а испраќа милиметарски бранови до телефонот, кои ги примаат на сопствениот систем со 14 антени.

Xiaomi тврди дека технологијата не е научна фантастика и дека во одреден момент ќе може да полни и неколку уреди истовремено, да поминува низ физички објекти и да напојува различни мали уреди – од паметни часовници до звучници.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com