-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Xiaomi во 2020. година ќе лансира најмалку десет 5G телефони

Најчитани вести

Компанијата Xiaomi е присутна на годинешната World 5G конференција, а нивниот извршен директор, Леи Јун, веќе одржа еден од неколкуте закажани воведи.

Во првото излагање, Јун најави дека неговата компанија се наоѓа во последните фази на изградба на погон дизајниран за производство на 5G телефони. Самата фабрика би требало да биде завршена уште во декември и ќе се наоѓа внатре во локацијата на Beijing Economic and Technologic Development Zone.

Во текот на изминатиот месец, откриени се планови на кинеската компанија за најмалку десет паметни телефони со поддршка за 5G мобилни мрежи, и информации дека сите паметни телефони на компанијата чинат над 250 евра, кои ќе се појават следната година.

извор: USB.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести