Home » Windows доаѓа на уредите на Apple: Еве како ќе функционира

Windows доаѓа на уредите на Apple: Еве како ќе функционира

by Lina Muslija

Иновацијата на Microsoft дозволува Windows да се пренесува на различни уреди, отворајќи нови врати во светот на технологијата

Microsoft го најави лансирањето на апликацијата Windows за iOS, iPadOS, macOS, Windows и веб прелистувачи. Оваа апликација им овозможува на корисниците да го проследуваат оперативниот систем Windows од далечински компјутери и разни услуги на Microsoft, како што се Azure Virtual Desktop, Windows 365, Microsoft Dev Box и Microsoft’s Remote Desktop Services.

Апликацијата поддржува употреба на повеќе монитори, прилагодување на резолуциите и скалирање на екранот. Исто така, овозможува поврзување на периферни уреди, вклучувајќи веб камери, уреди за складирање податоци и печатачи. Во моментов, верзијата за преглед на апликацијата не е достапна за уредите со Android.

Апликацијата за Windows моментално е достапна само за корисници со деловни сметки на Microsoft, но се очекува да биде проширена за да вклучи лични кориснички сметки. На уредите со Windows, најавувањето во апликацијата со лична сметка на Microsoft сè уште не е можно.

Оваа апликација е продолжение на напорите на Microsoft за развивање решенија за далечинско поврзување со компјутери. Името „Windows апликација“ може да укаже на намерата на компанијата во иднина целосно да го префрли оперативниот систем Windows на облакот, тренд што беше навестен за време на сослушувањето што Федералната трговска комисија на САД го одржа со гигантот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More