Home » Windows ја укинува апликацијата што ја користиме 30 години

Windows ја укинува апликацијата што ја користиме 30 години

by Журнал

Microsoft одлучи да ја повлече апликацијата која е дел од основниот пакет од 1995 година.
Во прашање е WordPad, кој не само што ќе биде отстранет од новите верзии на Windows 11, туку и нема да може повторно да се инсталира.

„Почнувајќи од оваа верзија, апликациите WordPad и People веќе нема да се инсталираат. Во идното издание, WordPad ќе се отстрани за време на ажурирањата. WordPad не може повторно да се инсталира, тоа е застарена карактеристика на Windows“, се вели во блогот на компанијата. посветен на изданието Windows 11 Insider Preview Build 26020.

Добрата вест за обожавателите на WordPad е што апликацијата сè уште не е отстранета од стабилната верзија на Windows 11, бидејќи новите промени првпат беа имплементирани во бета варијантите.

WordPad беше наследник на Microsoft Write и првично се позиционираше во два клучни аспекти: уредувач на текст со одредена Word функционалност и понапредна верзија на Notepad. Иако WordPad ќе биде прекинат во Windows 11, Notepad се чини дека засега е безбеден.

Се чини дека компанијата со седиште во Редмонд го планирала овој потег веќе некое време, бидејќи WordPad е класифициран како „застарен“ од септември 2023 година. Тие сега препорачуваат користење на други алтернативи на WordPad, како што се Word и Notepad.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More