Home » VW започна со изградба на првата фабрика за батерии во Европа

VW започна со изградба на првата фабрика за батерии во Европа

by Журнал.мк

Групацијата Volkswagen ги удри темелите на својата прва фабрика за батерии за електрични возила во Салцгитер, Германија. Заедно со почетокот на работата на новата фабрика, производителот на автомобили го најави создавањето на PowerCo. Новата подружница ќе биде задолжена за производство на ќелии и ќе се занимава со глобалниот бизнис со батерии на VW Групацијата низ целиот синџир на вредност. PowerCo, заедно со партнерите, ќе инвестира 20 милијарди евра во развојот на бизнисот со батерии на VW до 2030 година.

Иако тоа е голем број, производителот на автомобили очекува дека PowerCo на крајот ќе генерира толкава сума секоја година во продажба. Исто така, очекува да вработи 20.000 луѓе само во Европа.

„Денес не само што поставуваме камен-темелник, туку и означуваме стратешка пресвртница“, рече Херберт Диес, извршен директор на Volkswagen. „Бизнисот со батериски ќелии е еден од темелите на нашата нова стратегија, која ќе го направи Volkswagen водечки снабдувач на одржливата мобилност на иднината, управувана од софтвер“.

Фабриката ќе стане урнек за другите фабрики за батериски ќелии низ Европа. Со стандардизирање на производството на ќелии, производителот на автомобили се надева дека ќе ги оптимизира и трошоците и брзината, што ќе го олесни зголемувањето на резолуцијата. Секоја фабрика што ќе ја гради производителот на автомобили ќе може брзо да се прошири и да работи со 100 проценти зелена енергија.

VW

Производство на батерии за 500.000 возила годишно

Volkswagen ќе ја гради својата призматична обединета ќелија во Салцгитер. Флексибилната единица е дизајнирана да користи различни хемикалии врз основа на потребата и ќе се најде во 80 отсто од електричните возила на VW Групацијата откако ќе започне производството во 2025 година.

„Она што го ставивме на тест милиони пати со платформите за возила како што се MQB и MEB, исто така, ќе ја постави основата за воспоставување на производство на ќелии: ќе се стандардизираме врз основа на европските стандарди и надградба“, рече Френк Блом, извршен директор на PowerCo. „На овој начин, ќе ги комбинираме брзината и оптимизацијата на трошоците со највисоките нивоа на квалитет“.

Во иднина, фабриката ќе произведува доволно батериски ќелии за напојување на 500.000 возила годишно, а VW на крајот има намера да има шест фабрики како оваа во Европа. Тие заедно ќе произведуваат 240 GWh батерии годишно, што е доволно за 3 милиони возила годишно. Следната фабрика за батериски ќелии за PowerCo треба да биде основана во Валенсија, Шпанија. Групацијата Volkswagen моментално разгледува уште три локации во Европа и ги истражува можностите во Северна Америка.

„PowerCo ќе стане глобален играч на батерии“, рече Томас Шмал, шеф за технологија во VW и претседател на PowerCo. „Во иднина, ќе се справиме со сите релевантни активности внатре и ќе стекнеме стратешка конкурентна предност во трката за преземање на водечката улога во е-мобилноста. Обезбедивме врвен тим за овој голем потфат“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More