Home » Вучиќ: Го сочувавме образот во односите со Русија

Вучиќ: Го сочувавме образот во односите со Русија

by Журнал

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека односите меѓу Србија и Русија се „многу добри, но дека секогаш може повеќе“, оценувајќи дека Белград успеал да го сочува образот и во тешки услови без да го наруши „традиционалното пријателство и братство“ на двете земји и народи.

Вучиќ денеска без вообичаената официјална најава, ја посети Руската куќа во Белград, која е центар на културните настани и манифестации на Русија во Србија.

„Убеден сум дека во иднина ќе имаме сила да изградиме уште подобри односи“, напиша Вучиќ во книгата на впечатоци.

Во тешки услови успеавме да не го згазиме својот образ, изјави Вучиќ, посочувајќи дека Србите и Русите имаат „традиционално пријателство и братство“. Запрашан да ја коментира изјавата на шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон, кој го нарече „руски полномошник“, Вучиќ рече дека е разочаран од таа изјава и дека Србија е суверена и независна земја и дека тој е „ничиј прокси“, ниту руски ниту американски.

Тој додаде дека е разочаран и од изјавата дека Србија ќе го дестабилизира регионот.

„Очигледно е дека на многумина им пречите кога имате своја политика и кога таа политика не е послушна. Ние ќе имаме своја независна политика, дури и кон Руската Федерација“, рече Вучиќ.

Србија упорно избегнува да се приклучи кон меѓународните санкции против Русија по нејзината инвазија на Украина, иако ги поддржа декларациите и резолуциите во ОН кои го нагласуваат територијалниот суверенитет и интегритет на земјата.

Амбасадорот на Русија во Белград, Александар Боцан Харченко, истакна дека руската страна е задоволна од соработката, истакнувајќи дека има напредок во 2023 година.

„Ќе одиме понатаму, нема никакви пречки“, изјави Боцан Харченко. Русија, додаде тој, никогаш не бара земјите партнери, па дури и братски земји како Србија, да се претворат во проруска земја.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More