Home » ВРЕДИ: Државните претпријатија во рацете на граѓаните

ВРЕДИ: Државните претпријатија во рацете на граѓаните

by Журнал.мк

ВРЕДИ предвидува враќање на 49 проценти од акциите од државните компании во рацете на граѓаните. Носителот на листата во првата изборна единица, Изет Меџити, рече дека половина од акциите на државните компании ќе бидат распределени на граѓаните, односно од 10 илјади евра по поединец со што ќе се зголеми капиталот на секое семејство.

“Една од економските мерки кои ќе бидат преземени ќе биде ставање на државните претпријатија во рацете на граѓаните. На сите граѓани на Македонија ќе им поделиме 49 проценти од акциите на државните претпријатија во вредност од 10.000 евра за секој поединец. Тие ќе се продаваат на пазарот и ќе донесат нова економска динамика за секое семејство, но и ќе овозможат воведување на приватен капитал во овие претпријатија”, рече Меџити.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More