Home » Водач на кениски култ е обвинет за убиство на 191 дете

Водач на кениски култ е обвинет за убиство на 191 дете

by Журнал

Водачот на кенискиот култ – Пол Мекензи и 29 негови соработници денеска се обвинети за убиство на 191 дете чии тела беа пронајдени меѓу повеќе од 400 тела закопани во шумата.

Сите обвинети ги негираа обвиненијата изведени пред судот во градот Малинди.

Утврдено е дека еден осомничен е ментално неспособен да му се суди.

Обвинителите велат дека Мекензи им наредил на своите следбеници да се изгладнуваат себеси и нивните деца до смрт за да можат да одат во рајот, пред крајот на светот.

Мекензи беше уапсен минатиот април по откривањето на телата во шумата Шакахола, каде беа ексхумирани повеќе од 400 тела.

Тој е обвинет за злосторства поврзани со тероризам, убиство од небрежност и тортура.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More