Home » Во Виена уапсен Македонец фатен со 50 килограми дрога

Во Виена уапсен Македонец фатен со 50 килограми дрога

by Журнал.мк

Истрагите на Виенската работна група за борба против уличниот криминал (EGS) доведоа до две апсења и заплени повеќе од 50 килограми дрога.

Уличната вредност би била околу 700.000 евра. 25-годишен Сириец и 30-годишен македонец се осомничени за дилери, информираат од полицијата. Како дел од службениот чин, ископан е таканаречен бункер стан во Отакрин во кој се чувал дел од дрогата.

Дилерското дуо беше разоткриено на крајот на април, беше кажано во вторникот: 25-годишникот е уапсен на улица во квартот Меидлинг, изјави портпаролот на полицијата Маркус Дитрих. Мажот претходно се обидел да избега, ослободувајќи се од две кеси во кои имало околу 30 килограми смола канабис и 94 електронски цигари со THC.

30-годишникот бил фатен во „бункер стан“. Таму била пронајдена и голема количина на супстанци кои создаваат зависност. Вкупно се одземени речиси 52 килограми смола канабис, околу 2,3 килограми марихуана, електронски цигари ТХЦ и речиси 60.000 евра готовина. Двајцата мажи биле одведени во затвор по наредба на јавниот обвинител во Виена. 24-годишен клиент бил пуштен на слобода.

Речиси во исто време, откриено е одгледување на растенија канабис во подрумски ресторан во областа Пензинг. Објектот бил пронајден поради лутиот мирис. Кога службениците на ЕГС извршиле истрага, поддржани од полициската единица за кучиња, откриле 336 растенија канабис. Сопственикот, 30-годишен Србин, се обидел да побегне, но бил уапсен и одведен во затвор.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More