Home » Во Србија минатата година имало најмал број живородени деца од 1900 година

Во Србија минатата година имало најмал број живородени деца од 1900 година

by Журнал

Српскиот демограф Горан Пенев денеска изјави дека не може да има зголемување на фертилитетот (бројот на родени) доколку младите и брачните парови немаат сигурна работа и ако живеат во земја во која за основните човекови права мора да се борат на улица.

Коментирајќи го фактот дека минатата година во Србија (без Косово и Метохија) се родени само 60.813 бебиња, Пенев за агенцијата Бета изјави дека ова е најмал број живородени деца од 1900 година.

„Во последните 10-15 години бројот на живородени деца постојано се намалува. Минатата година се родиле помалку бебиња од кога било од 1900 година. Родени се помалку отколку и за време на Првата и Втората балканска војна, Првата и Втората светска војна, или во периодот на пандемијата со Ковид 19“, рече Пенев.

Според него, намалувањето на бројот на живородени деца е вообичаен тренд поради ниските репродуктивни стапки и зголемувањето на возраста на населението во репродуктивна возраст.

„Покрај ниските репродуктивни стандарди, на падот на бројот на живородени деца влијае и миграцијата, односно заминувањето на младите од Србија. Проблемот со падот на плодноста е долгорочна тенденција и не може да се поправи така што државата ќе издвојува некој денар за раѓање на прво, второ, трето или четврто дете“, вели демографот.

Доколку раѓањето на деца се зголеми со финансиски средства, додаде тој, тогаш високоразвиените земји немаше да го имаат овој проблем.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More