Home » Во Србија и Црна Гора тој не доби поддршка

Во Србија и Црна Гора тој не доби поддршка

by Журнал.мк

Мнозинството Руси во Македонија гласале за рускиот претседател Владимир Путин.

Дури 88,1 отсто од Русите во Македонија гласале за Путин на претседателските избори, а тој процент е само 10,84 отсто во Србија и 8,41 отсто во Црна Гора. Резултатите од руската изборна комисија ги пренесе „Радио Слободна Европа“.

Всушност, Русите во Србија и во Црна Гора во најголем број својата доверба му ја дале на Владислав Даванков, противникот на Путин од партијата „Нови луѓе“. Тој е заменик претседател на државната Дума – руското собрание.

Процентот на Руси кои гласале за Путин е голем и во Босна и Херцеговина(БиХ), но за речиси 10 отсто помал од оној во Македонија и изнесува 77,2 отсто. Додека се гласаше во Русија, беа регистрирани и инциденти. Имаше случаи каде гласачка запали избирачка кутија, друга истури боја во кутијата и слично. Поддржувачите на починатиот руски опозиционер Алексеј Навални се собраа пред избирачките места во редици, со цел да искажат револт.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More