Home » Во Шпанија отфрлен контроверзен закон, можно распаѓање на владата

Во Шпанија отфрлен контроверзен закон, можно распаѓање на владата

by Журнал

Коалициската влада на Шпанија предводена од премиерот Педро Санчез претрпе голем неуспех откако долниот дом на парламентот не го усвои контроверзниот закон со кој би се амнестирале каталонските сепаратисти, пишува ДВ.

Законот за многу поделби, предложен од Шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) на Санчез, беше услов за поддршка на тврдокорните каталонски сепаратисти за владејачката коалиција на премиерот, која зависи од голем број помали партии.

Предложениот закон ќе ги блокира правните постапки против стотици каталонски активисти кои се под истрага за нивната улога во обидот во 2017 година да се прогласи независна каталонска држава, особено против прогонетиот сепаратистички лидер Карлес Пуџдемонт.

Предлог-законот сега ќе биде вратен на дискусија до парламентарната комисија и на крајот би можел да биде вратен на повторно гласање во Долниот дом.

Законот доби поддршка од партиите на левицата, како и од регионалните баскиски партии.

Сепак, партијата на Пуџдемонт, „Заедно за Каталонија“, ја повлече својата поддршка за нацрт-законот.

Сепаратистичката партија рече дека нацрт-законот не обезбедува гаранции дека сите исклучоци поврзани со тероризмот ќе бидат отстранети од нацрт-законот, бидејќи некои од нејзините политичари во моментов се под истрага од страна на судовите за наводни злосторства поврзани со тероризам.

„Овој текст е добра почетна точка, но има дупки што може да ги искористи предрасудниот шпански правосуден систем за да ја оневозможи амнестијата“, рече пратеничката на „Заедно за Каталонија“, Миријам Ногуерас во парламентот.

Санчез веќе изјави дека не би можел да формира влада без поддршката на Каталонците и дека во спротивно десничарските популисти би можеле да дојдат на власт откако освоија најмногу места на изборите во 2023. Овој резултат од гласањето во парламентот може да ја наруши и онака кревката стабилност на владејачката коалиција, а некои аналитичари не ја исклучуваат можноста за пад на владата, пишува Блумберг.

Десетици илјади луѓе протестираа во неделата во Мадрид, повикувајќи ја владата да се откаже од воведувањето на законот.

Пуџдемон и прашањето за независноста на Каталонија се неприфатливи за многу Шпанци, а нацрт-законот за амнестија ги налути конзервативните и екстремно десничарските опозициски партии, кои според анкетите ја уживаат поддршката на околу половина од шпанските гласачи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More