9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Во САД за првпат регистрирани над 300.000 новозаразени за 24 часа

Најчитани вести

САД за првпат регистрирале повеќе од 300.000 нови инфекции со новиот коронавирус.

Според секојдневниот ажуриран преглед на „Ковид Трекинг Проџект“, новите случаи за изминатите 24 часа се – 310.000, хоспитализирани се 131.889, а починатите се 3.777 – нешто под рекордните над 4.000 регистрирани вчера.

Рекордно високи се и просечните бројки за истите индикатори за период од една недела.

САД имаат најголем број заразени во светот од почетокот на пандемијата. Според Универзитетот Џонс Хопкинс, таа цифра е – 21,8 милиони.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести