Home » Во пожар во центар за нега на бебиња загинаа 7 доенчиња во главниот град на Индија

Во пожар во центар за нега на бебиња загинаа 7 доенчиња во главниот град на Индија

by Журнал.мк

Пожар избувна во центар за нега на бебиња во главниот град на Индија, при што загинаа седум новороденчиња.

Спасувачите пренеле 12 новороденчиња од центарот во блиската болница, но пет од нив починале поради вдишување чад, изјавија пожарникарните служби.

Другите пет бебиња преживеаја и се лекуваат од вдишување чад.

Пожарот на првиот кат од центарот е изгаснат за околу еден час.

Причината за пожарот во областа Вивек Вихар во источен Делхи се истражува.

Претходно, најмалку 27 лица загинаа во голем пожар во преполн забавен парк во градот Рајкот во државата Гуџарат во западна Индија.

Пожарите се вообичаени во Индија, каде градежниците и жителите често ги прекршуваат градежните закони и безбедносните кодекси.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More