Home » Во новата влада на Шпанија има повеќе жени отколку мажи

Во новата влада на Шпанија има повеќе жени отколку мажи

by Журнал.мк

Во новата левичарска влада на Шпанија, жените ќе раководат со 12 од вкупно 22 министерства.

„Новата влада ќе има изразена феминистичка нота, со четири вицепремиерки и повеќе министерки отколку министри“, рече Санчез.

Шпанскиот парламент минатата недела го реизбра социјалистот Педро Санчез за премиер, откако го обезбеди неопходното мнозинство за да остане на чело на владата со склучување на критикуваниот договор за амнестија на каталонските сепаратисти.

Во новиот состав ќе има девет нови министри, а останатите ќе останат исти, меѓу кои и министрите за надворешни работи, одбрана и финансии.

Социјалистичката работничка партија на Шпанија (ПСОЕ) на Санчез ќе има 17 министри, а нејзиниот левичарски коалициски партнер Сумар ќе има пет ресори.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More