Home » Во Москва денеска е соборен температурниот рекорд од пред 107 години, измерени 32,5 степени

Во Москва денеска е соборен температурниот рекорд од пред 107 години, измерени 32,5 степени

by Журнал.мк

Во Москва денеска е соборен температурниот рекорд, поставен пред 107 години, бидејќи се измерени 32,5 степени.

-Температурата во Москва достигна 32,5 степени, што е за 0,3 степени повисока од претходниот рекорд, кој беше во 1917 година, односно, пред 107 години, изјави Роман Вилфанд, научен директор на Хидрометеоролошкиот центар на Русија.

Тој појасни дека рекордната вредност за 3 јули во Москва била плус 32,2 степени.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More