Home » Во Липково паѓаше град со големина на орев

Во Липково паѓаше град со големина на орев

by Журнал.мк

Интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и појава на град попладнево го зафати кумановскиот регион.

Според фотографиите објавени на социјалните мрежи, во селото Липково паѓало град со големина на орев. Целиот простор е побелен.

Од невремето во Регионалниот центар за управување со кризи – Куманово била пријавена штета на кров од викендица во селото Младо Нагоричане каде имало и уништени родни дрвца, а во липковско биле пријавени штети на земјоделски површини.

Во Куманово, пак поради големата количина на дожд и недостигот на атмосферска канализација водата се слевала по улиците.

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) попладнево информираа дека во подрачјето околу Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора има значителна нестабилна облачна маса која се движи во правец кон Куманово.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More