32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Во Хрватска 361 новозаболен од коронавирус, 54 починати

Најчитани вести

Во последните 24 часа се евидентирани 361 нов случај на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 5.899, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Меѓу нив има 2.453 пациенти на болничко лекување, од кои 196 пациенти се на апарати за дишење, а 54 лица починаа.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, регистрирани се вкупно 213 319 лица заразени со новиот вирус на корона, од кои 4126 починале, вкупно 203 294 лица закрепнале, 852 во последните 24 часа. Во моментов има 16.865 лица во самоизолација.

Тестирани се вкупно 1.035.076 лица, од кои 2.985 во последните 24 часа, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Иако бројот на тестирани е мал, процентот на позитивни е охрабрувачки – трет ден по ред е низок, денес само 12,09 проценти.

Новата достава на вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ – 17.000 дози – ќе пристигне во Хрватска во понеделник, 4 јануари. Продолжуваат да се вакцинираат најранливите групи – здравствени работници и штитеници и персонал во домови за стари лица. Во втората фаза ќе бидат вакцинирани луѓето над 65 години и хронично болните.
Современата вакцина треба да пристигне во втората половина на овој месец и веднаш да им биде дистрибуирана на лекарите од семејната медицина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com