Home » Во Грција ќе се бара и бустер доза од 1 февруари

Во Грција ќе се бара и бустер доза од 1 февруари

by Журнал.мк

Во Грција од 1 февруари нема пристап до некои места без бустер доза.

Сите кои нема да примат трета доза вакцина против коронавирусот, во Грција нема да може да пристапат до места резервирани за вакцинирани. Ова го најави грчкиот министер за здравство Танос Плеврис.

Сите кои не примиле дополнителна доза вакцина против коронавирусот, а поминале седум месеци од претходната, втора доза ќе се сметаат за невакцинирани.

„Потврдата ќе биде валидна и понатаму затоа што се работи за европски сертификат кој важи девет месеци, но тие лица повеќе нема да можат да користат предности како пристап до затворени простори резервирани за вакцинирани лица“, појасни министерот.

И во Грција расте бројот на заразени со коронавирусот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More