Home » Во декември од Ковид-19 починале 10.000 луѓе

Во декември од Ковид-19 починале 10.000 луѓе

by Журнал

Бројот на пријавени инфекции и болнички лекувања расте, само во декември починале околу 10.000 луѓе. За време на божиќните и новогодишните празници, поради многуте семејни и масовни собири и забави, е значајно пораснат бројот на заразени со коронавирус, алармираат од Светската здравствена организација.

Оттаму упатуваат повик до луѓето во цел свет да продолжат со вакцинирање, да носат маски во затворени простории и да се грижат за добро проветрување.

Бројките на болнички стационирани заразени лица со коронавирус кои стигнуваат до СЗО расте, во декември е забележано зголемување од 42 проценти во однос на ноември, а бројот на пациенти со Ковид на одделенијата за интензивна нега е покачен за 62 проценти.

Овие бројки се базираат на добиени информации од 50 земји од Европа и Северна и Јужна Америка, истакна Тедрос, но се смета дека бројот на инфекции се зголемува и во други земји, но тие веќе не ја информираат Светската здравствена организација.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More