Home » Во Бугарија 5.000 војници на Алијансата

Во Бугарија 5.000 војници на Алијансата

by Журнал.мк

Тензиите во регионот на Црно Море дополнително ескалираат. Имено, покрај актуелниот воен судир во Украина, деновиве дополнителна тензија создава најавата дека НАТО планира зајакнување на своето воено присуство, со нова база, која набргу ќе биде создадена во Бугарија. Извесно време потоа, НАТО планира и двојно поголема база во Романија.

Плановите на НАТО се: Една (сега во Бугарија) плус една (подоцна во Романија) изградена воена база

Американскиот државен секретар Антони Блинкен го објави ова за време на втората Црноморска конференција во Софија, каде што ги отфрли предвидувањата на рускиот претседател Владимир Путин за неединство меѓу соседите на Украина. Блинкен ја нагласи посветеноста на САД за поддршка на сојузниците во регионот и ја истакна потребата од помош од Западот за зајакнување на воените капацитети на Киев.
Плановите за проширување на НАТО вклучуваат изградба на две нови бази во регионот на Црно Море: една со 10.000 војници во Романија и друга со 5.000 во Бугарија. Блинкен ја повтори посветеноста на САД за зајакнување на безбедноста во регионот и борбата против странските дезинформации, нагласувајќи ја важноста на обединет фронт против новите закани.
Значењето на безбедноста во Црно Море го повтори и украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, кој ја истакна потребата од соработка меѓу соседните земји за да се обезбедат стабилност и мир. Кулеба нагласи дека само со поразување на руската агресија и враќање на територијалниот интегритет на Украина може да се постигне долгорочна стабилност.

Иницијатива за формирањето „Црноморска акциска група“ (МСМ)

Вршителот на должноста министер за надворешни работи на Бугарија, Стефан Димитров, ја истакна важноста од инвестирање во безбедноста на Црноморскиот Регион, истакнувајќи ја неговата улога во создавањето „мирен евроатлантски простор“. Во меѓувреме, вршителот на должноста министер за одбрана Атанас Запријанов ја потврди „непоколебливата поддршка на Бугарија за одбранбените напори на Украина“, најавувајќи „заеднички иницијативи за подобрување на поморската безбедност“.
На пример, една таква иницијатива е формирањето на Црноморската акциска група за деминирање (таканаречена МСМ – Црно Море), ратификувана од Турција и која треба да ги вклучи Бугарија и Романија. Коалицијата има цел да ја обезбеди безбедноста на бродските патишта во Црно Море.
Додека тензиите продолжуваат да растат во регионот на Црно Море, НАТО го зајакнува своето воено присуство во Бугарија и во јавноста „ја нагласува посветеноста на Алијансата за реализирање на своите планови и принципи“ за практикување на начините како што истата таа го замислува концептот на колективна безбедност и одвраќање од потенцијални закани.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More