Home » Во буџетот нема пари за нив, украинските пензионери ќе умрат ако не пристигне помошта од Западот, вели Зеленски

Во буџетот нема пари за нив, украинските пензионери ќе умрат ако не пристигне помошта од Западот, вели Зеленски

by Журнал

Украинските пензионери ќе умрат без финансиска помош од Запад, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој посочи дека во моментов во буџетот на државата нема пари за исплата на пензиите.

„Не можеме да одбиеме да им дадеме пензија на пензионерите. Не барам сожалување, но без пензија едноставно ќе умрат стари луѓе. Имаме повеќе од 11 милиони пензионери – дали постои уште една таква земја во Европа?“, рече Зеленски, пренесе РИА Новости.

Според него, недостатокот на помош може да лиши од живот милиони украински пензионери. Тој, исто така, беше критичен кон американските политичари кои бараат прекин на помошта за Киев, велејќи дека „не разбираат што значи да се поддржуваат пензионерите во земја во војна“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More