Home » Во албанскиот дел од Охридското Езеро откриена населба од пред 8.500 години

Во албанскиот дел од Охридското Езеро откриена населба од пред 8.500 години

by Журнал.мк

Научниците веројатно пронашле една од најраните европски населби со куќи изградени на попоорници, а кое е откриено под едно од најстарите езера во светот, Охридското Езеро во делот што и припаѓа на Албанија.

„Откритието под Охридското Езеро во селото Лин, Албанија, потврдува дека крајбрежните населби во регионот – кој се протега на планинската граница на Северна Македонија – се многу постари од очекувањата на археолозите“, рече Алберт Хафнер, професор по археологија од швајцарскиот Универзитет во Берн.

Наодите направени од швајцарски и албански археолози со помош на професионални нуркачи покажуваат дека Лин служел како центар за развој на земјоделството, занаетчиството и риболовот пред околу 8.500 години, што го прави најстарото езерско село откриено до денес, па дури и постаро од слично. оние кои се наоѓаат во јужна Италија и низ цела Европа.

До откривањето на проектот ЕКСПЛО, најстарите претходно познати населби во медитеранските и алпските региони беа неколку стотици години помлади.

„Археолошките локалитети во езерата на јужниот дел на Балканот, Грција, Албанија и Северна Македонија, даваат одлична можност да се истражат богатите архиви на општествени и еколошки промени во колевката на европското земјоделство“, се наведува на веб-страницата на проектот ЕКСПЛО.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More