18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Во Албанија 447 новозаразени со Ковид-19

Најчитани вести

По падот на бројот на новозаразени во изминатте два дена, во Албанија во последното деноноќие опасниот вирус е дијагностициран кај 447 лица. Според Министертвото за здравстсво и социјална заштита процентот на заразени е над 19 отсто од направените 2.309 тестови.

Во изминатите 24 часа во списокот на оздравени внесени се 295 или 34.648 од вкупно заразените 59.438. Трендот на починати присутен во последните денови продолжува. Во последното деноноќие починаа тројца паценти со што вкупната бројка достигна 1.139 лица,информира Минстерството.

Активни на болеста се 23.597 од нив 259 се третират во четирите ковид болници,32 на интензивна терапија од нив чтворица пацент се интубирани. Поради зголемиот број новозаразени министертвото апелира на зголемена внимателност и строго почитување на мерките за заштита и спречување на ширерењето на вирусот

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com